ALIN VE KAŞ ESTETİĞİ

Göz çevresinde yaşlanma bulguları ile başvuran kişilerde, kaşlar ve alın bölgesinde gevşeme, sarkma, kırışıklıklara rastlanması nadir değildir. Özellikle kaşların düşüklüğünün çoğu zaman farkında olunmaz ve üst göz kapağındaki yığılmadan şikayet edilir. Kaşların hafifçe yükseltilmesi ile üst göz kapağındaki yığılma azalıyorsa sorunun kısmen kaşların düşüklüğü ile ilgili olduğu düşünülür.

Kaşlar erkek ve kadınlarda farklı yerleşimdedir. Kadınlarda, kaşın kuyruk bölümünün göz çevresi kemiğinin üst sınırından yaklaşık 1 cm yukarıda olması beklenirken, erkeklerde kaş genellikle kemikle aynı hizadadır.

ALIN VE KAŞ ESTETİĞİ İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

En basit kaş kaldırma estetiği yolu, geçici bir işlem olan botox enjeksiyonlarıdır. Basit ve etkilidir. Bir diğer işlem, minimal girişimler arasında sayılan, bir dikiş halkası ile kaş kaldırma işlemidir. Lokal anestezi altında uygulanabilir. Saçlı deri ile kaş arasında bir halka biçiminde yerleştirilen kalıcı bir iplik kaşın daha yukarıda bir pozisyonda kalmasını sağlayabilir. Güvenli bir teknik sayılmaz. Tekrarlanması gerekebilir. Ancak, basit olduğu için bazen tercih edilmektedir. Kaşın sadece kuyruk bölümünün yükseltilmesi gerekiyorsa en çok tercih ettiğim yöntem, saçlı deri içinde yaptığım 2,5/3 cm’lik bir kesiden cerrahi olarak kaşın kuyruk bölümünün serbestleştirilmesi ile daha yüksek bir noktada tespit edilmesidir. Şakak bölgesindeki kasın zarı tespit için kullanılır. Yöntem basit, pratik ve cerrahi özelllikleri nedeniyle etkili ve genellikle kalıcıdır.

Kaş ile birlikte tüm alında yaşlanma bulguları varsa ve gevşemişse tercihim Endoskopik alın germe tekniğidir. Bu teknikte, yaklaşık 3-4 mm lik bir kamera yardımı ve ince instrumanlarla saçlı deride açılan küçük kesilerden girilerek tüm alın serbestleştirilir ve sağlam tespitlerle daha yukarı bir noktada tespitler yapılır. Bu işlem kaş arasında derin çizgilere yol açan kasların zayıflatılmasına imkan verir.

KAŞ KALDIRMA VE ALIN AMELİYATLARINDA ANESTEZİ NASIL UYGULANIR?

İşlem için alternatif uygulamalar mümkündür. Sadece lokal anestezi genellikle tercih edilmez. Sedasyon (kol damarından verilen bazı ilaçlarla derinliği ayarlanabilen bir uyku hali yaratılması) ve lokal anestezi kombinasyonu tercih ettiğim yöntemdir. İlave işlemler yapılacaksa bu durumda genel anestezi daha uygun bir yöntem olabilir.

ALIN VE KAŞ KALDIRMA ESTETİĞİ AMELİYATINDAN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

İşlemden önce başta aspirin olmak üzere kan sulandırıcı ilaçlardan kaçınmak gerekir. Görmenizle ilgili sorunlarınız varsa, aşırı sulanma veya kuruluk mevcutsa bunları bildirmenizde yarar vardır.

Ana Sayfa | Prof.Dr. Metin Yavuz | Burun | Yüz | Meme | Vücut | Rekonstrüktif Cerrahi | Ameliyatsız Yöntemler | İletişim | Site Haritası
Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.