DUDAK ESTETİĞİ

Dudağın şekli ve volümü ile ilgili yapılan işlemler bir kaç başlıkta toplanabilir.

DUDAK DOLGULARI

En sık uygulama, hyaluronik asit ile dudak konturu ve volümünün geliştirilmesidir. İşlem ofiste yapılabilen basit bir uygulamadır. Dudağı uyuşturan bir krem uygulandıktan sonra Hyalunorik asit içeren bir dolgu ile seri enjeksiyonlar yapılarak once dudak kontürü belirginleştirilir daha sonra tuberkül denilen dudağin pembe bölümü dolgunlaştırılır. İşlemden sonra ilk bir kaç gün şişlik ve hassasiyet beklenir, ancak günlük hayatı etkileyecek düzeyde sorun beklenmez. Bu uygulama genellikle 6 ay ila 1 yıl etkilidir, tekrarlanabilir.

DUDAĞA YAĞ ENJEKSİYONU

Vucüdtan alınan yağ dokusu, süzülüp konsantre hale getirildikten sonra ince bir kanül yardımıyla dudağa enjekte edilebilir. Yağ alma işlemi vucutta fazlalık olan herhangi bir bölgeden, bel, karın, sırt veya bacaktan yapılabilir. 2 mmlik bir kesiden yağı almak mümkündür. Alınan yağ serumla yıkanıp konsantre hale getirilir ve dudağa aktarılır. İşlem lokal anestezi ile veya sedasyonla yapılabilir, hastanede kalmayı gerektirmez. İlk günler aşırı bir şişlik oluşabilir. Soğuk kompres uygulaması faydalıdır. Genellikle 1 hafta içinde şişlik azalır. Etki dolgulara kıyasla daha uzun ama önceden tahmin edilebilir olmaktan uzaktır. 6 ay veya 1 yıl sonra işlemin tekrarlanmasını gerektirebilir.

DUDAĞA FASYA YERLEŞTİRİLMESİ

Yüz germe ameliyatları sırasında, deri altındaki fasya dokusundan alınan şeritler dudağa dolgunlk sağlamak amacıyla yerleştirilebilir. Ameliyat sonrarı iyileşme zaman alır, dudakta geçicide olsa duyu kaybına yol açabilir.

DUDAKTA M PLASTİ

Lokal anestezi altında, basit bir girişimle, dudağın ağız içinde yer alan kırmızı örtüsünün görünür bölüme kaydırılması mümkündür. Agız içindeki bolüm W gibi kesilir ve M harfi gibi ilerletilir.

İşlem basit, iyileşme hızlıdır. İlk günler yumuşak gıda alınması gerekir, ağız içindeki dikişler yaklaşık bir haftada dökülür. Etkisi kalıcıdır, ilk haftalarda dudakta hafifte olsa bir sertliğe yol açabilir. Çok bilinen bir teknik olmasada, yararlı ve etkin bir tekniktir. Yabancı cisim kullanılmadığı ve dudağın iç dokularının görünür bölüme kaydırılmasından dolayı dudakta herhangi bir yabancı doku hissi yaratmaz.

Ana Sayfa | Prof.Dr. Metin Yavuz | Burun | Yüz | Meme | Vücut | Rekonstrüktif Cerrahi | Ameliyatsız Yöntemler | İletişim | Site Haritası
Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.